Ce Sistem de operare folosesti ? WIN 11 e bun ?

Consultari publice diverse referitoare la canalul #underland
Scrie răspuns
Avatar utilizator
SoSo
Operator
Mesaje: 10
Membru din: 17 Ian 2020, 07:14
Aprecieri oferite: 6
Aprecieri primite: 13

Ce Sistem de operare folosesti ? WIN 11 e bun ?

Mesaj de SoSo »

EU am Windows 10 Home si l-am instalat de prin 12/‎09/‎2020..
Mi se pare totul ok. Nu am avut probleme cu virusi, blocat, crapat windows etc.. Ceva restart la update-uri..si cam atat.
Ruleaza pe :
Device name Sontea
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-6500U CPU @ 2.50GHz (4 CPUs), ~2.6GHz
Installed RAM 8.00 GB (7.80 GB usable)
Card name: Intel(R) HD Graphics 520
Card name: NVIDIA GeForce 920M 2GB DDR
HDD 1TB WDC WD10SPCX-24HWST1
FriendlyName: Lenovo EasyCamera
System type 64-bit operating system, x64-based processor
Pen and touch Touch support with 10 touch points

Ma gandeam la upgrade pe Windows 11. Cred ca nu e mare diferenta, dar daca cineva il are instalat .. scrie daca ai timp cum ti se pare..si cam cat stai sa se incarce . Eu nu prea opresc laptopul cu lunile.. doar il pun la somn putin cu optiunea Sleep.

Cineva foloseste Linux ? Redhat.. ma refer zi de zi.. nu sa fie pe un virtual machine sau sa aibe un server.
va salut.
Utilizatori care au apreciat postarea lui SoSo:
Sighet
Avatar utilizator
[Altfel]
Owner & DJ la Radio Underland
Mesaje: 1140
Membru din: 26 Iul 2019, 02:29
Localitate: Piatra-Neamt, RO
Aprecieri oferite: 55
Aprecieri primite: 71

Re: Ce Sistem de operare folosesti ? WIN 11 e bun ?

Mesaj de [Altfel] »

Salut! In primul rand ar trebui sa stii ca Windows 11 nu va aparea in mod oficial la descarcare de pe site-ul Microsoft pana de sarbatori (probabil noiembrie/decembrie). Ce se gaseste acum pe net este o copie pe care Microsoft nu o recunoaste oficial, cel mai probabil un leak aruncat intentionat pe net cu scopul de a avea feedback si a repara eventualele bug-uri pana la lansarea catre publicul larg. Daca ai Windows 10 poti face insa un upgrade la 11 doar daca iti setezi sistemul in "developer mode", insa, din nou, eu nu as recomanda nimanui sa faca asta pana nu apare versiunea stabila.
Teoretic, Windows 11 va functiona mai fluent decat Windows 10 chiar si pe sistemele mai slabute, insa ca sa il poti instala, ai nevoie de un procesor cu Trusted Platform Module (TPM) versiunea 2.0, modul care cripteaza/decripteaza informatiile in mod securizat. Daca nu ai asa ceva, ai doua variante:
1. cauti pe internet cum sa sari peste verificarea procesorului (n-as recomanda).
2. iti poti cumpara separat modului TPM si il poti instala pe placa de baza daca placa ta de baza este compatibila (trebuie sa verifici inainte daca ai slot TPM).
In mod normal, majoritatea procesoarelor produse dupa 2018 ar trebui sa aiba TPM. In mare, modelele ar fi: https://www.republicworld.com/technolog ... ssors.html
Eu personal o sa folosesc Windows 10 in continuare, cel putin pana cand voi putea avea incredere in versiunea stabila (oricum n-am procesor cu TPM).
Nu l-am testat, nu stiu cum se misca din proprie experienta, insa review-urile sunt destul de bune.
Daca vrei sa treci pe Linux, iti recomand Ubuntu, pentru daily use. Are cea mai prietenoasa interfata dintre toate si poti trai cu el lejer, plus ca te poti bucura de toate avantajele oferite de Linux.
Utilizatori care au apreciat postarea lui [Altfel] (total 2):
SighetSoSo
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator