Cum putem imbunatati #underland?

Consultari publice diverse referitoare la canalul #underland
Avatar utilizator
[Altfel]
Owner
Mesaje: 1138
Membru din: 26 Iul 2019, 02:29
Localitate: Piatra Neamt, RO
Aprecieri oferite: 55
Aprecieri primite: 70

Re: Cum putem imbunatati #underland?

Mesaj de [Altfel] »

Referitor la ce a zis Enki mai sus, momentan in afara de scriptul kiwiirc de la adresa webchat , nu avem o solutie mai buna.
Zilele trecute am incercat sa implementez impreuna cu Settore un alt script, insa ne-am lovit de aceiasi problema, iar asta nu tine ceva ce putem face local. Pentru ca oricare dintre aceste scripturi de webchat sa poata iesi pe irc cu ip real al userului, avem nevoie de o "cheie" de la reteaua de irc (in cazul nostru, de la Undernet). Asa ca, daca cineva are cunostinte atat de sus incat sa poata face rost de o astfel de cheie, problema este rezolvata.
In alta ordine de idei, atata vreme cat kiwiirc nu ia G-line sau are alte probleme, este destul de util avand in vedere ca putem controla userii pe baza de ident. Vom vedea pe viitor ce putem face in cazul asta, momentan problema ne depaseste.
dreamquest
Mesaje: 245
Membru din: 01 Ian 2020, 17:09
Aprecieri oferite: 5
Aprecieri primite: 62

Re: Cum putem imbunatati #underland?

Mesaj de dreamquest »

Salutare ...

Mi se pare mie sau in ultima perioada se vorbeste cam ...urat ? Si mie imi place sa ma folosesc de limba romana in mai multe sensuri si cu diferite sensuri, dar una e sa vorbesti si sa fii "deschis", alta este sa scoti pe gura ineptii sau fraze tipice pentru #romania, cu injuraturi penibile ...imi place sa cred ca acest canal se ridica cu mult peste altele ....dar, in acelasi timp poate fi vorba si de: o minune nu tine prea mult ...si ca sa fiu in ton cu subiectul, cred ca o imbunatatire ar insemna si o filtrare mai atenta a celor care sunt acolo ... :!: stii cum se spune: "mai bine sa vorbeasca 5-6 si sa fie buna dispozitie decat 30 si sa fie o mocirla" :lol:
Avatar utilizator
[Altfel]
Owner
Mesaje: 1138
Membru din: 26 Iul 2019, 02:29
Localitate: Piatra Neamt, RO
Aprecieri oferite: 55
Aprecieri primite: 70

Re: Cum putem imbunatati #underland?

Mesaj de [Altfel] »

dreamquest scrie: 03 Feb 2020, 16:58 Salutare ...

Mi se pare mie sau in ultima perioada se vorbeste cam ...urat ? Si mie imi place sa ma folosesc de limba romana in mai multe sensuri si cu diferite sensuri, dar una e sa vorbesti si sa fii "deschis", alta este sa scoti pe gura ineptii sau fraze tipice pentru #romania, cu injuraturi penibile ...imi place sa cred ca acest canal se ridica cu mult peste altele ....dar, in acelasi timp poate fi vorba si de: o minune nu tine prea mult ...si ca sa fiu in ton cu subiectul, cred ca o imbunatatire ar insemna si o filtrare mai atenta a celor care sunt acolo ... :!: stii cum se spune: "mai bine sa vorbeasca 5-6 si sa fie buna dispozitie decat 30 si sa fie o mocirla" :lol:
Prin libertate de exprimare, intelegem ca e posibil oricui sa mai scape cate o "perla" fara sa jigneasca pe nimeni, insa atunci cand sunt jigniri directe, eu unul sunt destul de strict si am rugamintea ca orice operator care e online sa ia masurile necesare. Un operator care se face ca nu vede sau mai rau, intretine astfel de limbaj, va fi sanctionat la fel ca unul care aplica gresit regulamentul.
Vreau sa va reamintesc ca toate logurile sunt inregistrate 24/7 tocmai pentru ca eu, Lampa sau orice alt admin nu avem cum sa fim online non-stop, asa ca am rugamintea, daca vedeti astfel de cazuri, e deajuns sa ne lasati in privat data si ora si le vom cauta, citi si lua masuri.
Avatar utilizator
Elizabeth
Mesaje: 191
Membru din: 10 Oct 2019, 12:47
Localitate: Dubai, UAE
Aprecieri oferite: 0
Aprecieri primite: 0

Re: Cum putem imbunatati #underland?

Mesaj de Elizabeth »

Chard, este greu sa ne dam seama ce anume ai vazut si cum si cand si in ce mod. Si Enki si eu ne-am batut capul sa intelegem postul tau hehe
De aceea, raspunsul lui Altfel e perfect, pentru ca fara exemple clare e putin mai dificil sa ne dam cu parerea...
In principiu sunt foarte de acord cu tine, presupunand ca militezi pentru calitate mai intai si nu cantitate. Insa asa cum a spus si Altfel, orice operator a fost propus si a devenit operator tocmai pentru a evalua contexte, situatii, limbaj, si a se asigura ca totul e in limita normalului.
Subiectul cu "libertatea de exprimare" a fost si va fi discutat MULT si mereu sunt nspe mii de pareri. Eu una merg pe mijloc, sa glumim, sa ne simtim bine, dar sa nu o facem cu rautati si cu chestii crase pentru ca atunci dam in altele.
Pe de alta parte, postul tau e si un apel la toti OPs sa fie mai activi si sa ia initiativa. Cateodata-de multe ori, de fapt, nici macar nu e necesar warning sau ban, ci doar putin timp si 2-3 replici sa readuci pe teren sigur o discutie ce o ia pe aratura, o gluma ce nu mai e gluma si etc. Suntem o gramada de operatori si o echipa, deci daca ar contribui fiecare putin cate putin nu cred ca am avea nici o problema.
ム ا يوففპو وოꀋ فطط كجꈛجℴ ف∞طჰج
Avatar utilizator
[Altfel]
Owner
Mesaje: 1138
Membru din: 26 Iul 2019, 02:29
Localitate: Piatra Neamt, RO
Aprecieri oferite: 55
Aprecieri primite: 70

Re: Cum putem imbunatati #underland?

Mesaj de [Altfel] »

Am nevoie de ajutorul cuiva care se pricepe sa instaleze un logbot cu interfata web. Ma puteti contacta aici sau pe irc oricand.
Multumesc.

Later edit: Rezolvat.
Scrie răspuns

Cine este conectat

Utilizatori răsfoind acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori